Ekspres do kawy zbyt głośno pracuje

aleksandra | 28 lutego 2020

Ekspres do kawy to niezwykle potrzebne urządzenie. Jego obecność doceniamy zazwyczaj rano, kiedy jeszcze nie pamiętamy jak się nazywamy, ale wstać niestety trzeba. W takich momentach łyk pysznej, ulubionej kawy, sprawia, że znów zaczynamy normalnie funkcjonować. Ale kawa to nie tylko szybki zastrzyk kofeiny na „dzień dobry”. To także chwila błogiego relaksu po pracy w zaciszu domowym. To też pogawędki z przyjaciółką przy domowym serniku.

Wymieniać można bez końca… Ilu kawoszy, tyle okazji, by się tej ulubionej kawy napić. Czasem jednak nawet najlepsze urządzenia się psują. Takim dość często spotykanym i niepokojącym objawem usterki jest moment, kiedy ekspres do kawy głośno pracuje. Zbyt głośno. Co wtedy zrobić? Od czego zacząć naprawę? Spokojnie, na razie zaparz herbatę, jeśli ekspres nie działa, przeczytaj poniższy tekst i zaraz będziesz wiedzieć, co zrobić, by następny dzień zacząć jak trzeba, od kawy.

Pamiętaj o higienie ekspresu

Niezwykle ważną rzeczą, o której wiele osób zapomina, jest regularne odkamienianie ekspresu. Ziarna kawy same w sobie są dość tłuste, zatem podczas mielenia, ich resztki osiadają w ekspresie i oblepiają przewody, którymi płynie drogocenny napój. Wówczas tworzy się zator oraz skuteczne blokowanie przepływu wody w ekspresie. Podobnie rzecz ma się z mlekiem. Ważne jest, żeby regularnie przepłukiwać wszystkie wężyki, ponieważ pozostałości z mleka zasychają w rurkach i tworzą się zlepki.

Do tego celu najlepiej użyć środka do czyszczenia mleka np. w proszku albo w płynie. Wystarczy wlać płyn lub rozcieńczyć proszek w wodzie do pojemnika na mleko i postępujemy tak, jakbyśmy chcieli spienić go. Czyli ustawiamy ekspres na przygotowywanie pianki, w tym momencie urządzenie pobiera roztwór ze środkiem czyszczącym i przepuszcza przez cały obieg. Wszystko to ma ogromny wpływ na pracę całego urządzenia oraz jakość otrzymywanej kawy.

Ekspres do kawy zbyt głośno pracuje

Co w przypadku, gdy jest czysty?

Jeżeli na bieżąco czyścisz ekspres i odtłuszczasz, a problem związany z głośną pracą nie ustępuje to wina może leżeć po stronie pompy. W ekspresach ciśnieniowych zazwyczaj jest jeden rodzaj pompy typu „Ulka” o napięciu 24V i mocy 48W. Słyszalne burczenie pompy może sugerować o niewłaściwej pracy tego elementu.

Wówczas mamy do czynienia z niskim ciśnieniem w urządzeniu i słabym wyrzutem pary. Jeśli zdiagnozujesz rzeczywiście usterkę i okaże się wadliwa pompa to wymień ją na nową. Naprawa nie musi być wcale skomplikowana. Wystarczy praktycznie jeden wkrętak i podstawowa znajomość elektroniki.

Ekspres głośno pracuje przez młynek

Automatyczne ekspresy do kawy nie tylko podają napój, ale również mielą ziarna, podają wrzątek do zaparzenia. Każdy etap w maszynie odpowiada za finalny smak kawy. Młynek w ekspresie dzieli się na dwa rodzje:

  • żarnowy (stalowy)
  • ceramiczny

W większości przypadków mamy do czynienia ze stalowym młynkiem, który uważany jest za najtrwalszy. Oczywiście znajdą się przeciwnicy takiego rozwiązania, ponieważ uważają, że ziarna kawy zbyt mocno się nagrzewają i przez to przepalają. Z kolei młynki ceramiczne charakteryzują się dosyć kruchą konstrukcją, więc teoretycznie szybciej mogą się uszkodzić.

Tu należy zwrócić szczególną uwagę na żarna, które z czasem pod wpływem użytkowania ekspresu ścierają się. Dotyczy to zwłaszcza wysłużonych młynków, które nie były nigdy wcześniej wymieniane. Wynika to z prostego faktu, że młynek jest częścią eksploatacyjną i po wykonaniu kilkuset kaw, po prostu się zużywa. Jeśli taka sytuacja miała miejsce w Twoim urządzeniu, wystarczy wymienić młynek na nowy, by wszystko wróciło do normy.

Ekspres do kawy zbyt głośno pracuje
Fikuśny młynek – foto własne

Niedokręcony filtr wody

Jeżeli przy wymianie niedokładnie dokręciliśmy do gniazda pojemnika na wodę filtr może on nieźle wibrować i wprawiać w drgania całe urządzenie. Szczególnie, gdy klapki od pojemnika wody nie założyliśmy, która posiada specjalne wyżłobienie, jak np. w ekspresie marki De’Longhi. W innych modelach automatycznych ekspresów filtr wody może być nasadzony, co nie zmienia faktu, że powinniśmy zadbać o jego prawidłowe położenie.

Podsumowanie problemu

Na co zwrócić uwagę, gdy ekspres głośno pracuje?

  • przede wszystkim zastanowić się, czy wszystkie czynności konserwacyjne zostały dopełnione,
  • zadbać o położenie filtra wody
  • sprawdzić młynek do kawy ewentualnie wyregulować grubość mielenia ziaren
  • sprawdzić pompę
  • w zależności od modelu ekspresu – sprawdzić elektrozawór, jeżeli ekspres głośno pracuje w przypadku spieniania mleka.

Udało się? Daj znać w komentarzu, jak sobie poradziłeś z usterką.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments