Ekspres do kawy robi zimną kawę

katarzyna | 18 maja 2018

Nie wyobrażamy sobie życia bez gorącej filiżanki kawy. Nikt z nas nie lubi otrzymywać zimnej kawy z ekspresu. W zasadzie taka kawa nie powinna zostać zaparzona. Jakimś trafem Tobie się przydarzyło. Zobacz, co może być przyczyną takiego problemu.

Bojler nie podgrzewa wody

Ekspres do kawy wyposażony jest w bojler, w którym następuje podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury, aby można było zaparzyć kawę. Jeżeli rurki doprowadzające są zatkane albo przewody zasilające bojler uszkodzone może to przyczynić się do zaparzania letniej kawy.

Sprawdź te elementy i w razie potrzeby zamów nowy bojler. W przypadku stwierdzenia nieszczelności, naprawa nie wchodzi w rolę.

Uszkodzony termostat

Termostat w ekspresie do kawy jest swego rodzaju sygnalizatorem, czy zadana temperatura przez program została osiągnięta.  Daje to informację, czy ekspres dalej musi podgrzewać wodę, aby można było zaparzyć kawę.

W przypadku braku zwarcia może on dawać błędne odczyty przez to nie jest możliwe odpowiednie nagrzanie się napoju. Termostat możesz sprawdzić za pomocą miernika, zbadać jego oporność.

Spalona grzałka w ekspresie

W przypadku spalonej grzałki nie ma możliwości podgrzania wody w bojlerze. Grzałka ściśle współpracuje z bojlerem w ekspresie do kawy. Aby sprawdzić, czy faktycznie masz do czynienia z uszkodzoną grzałką możesz przy użyciu miernika zbadać ciągłość obwodu. Zazwyczaj gołym okiem widać przepalenia na tym elemencie albo wżery i kamień.

Przekaźnik grzałki na module

Możliwe, że problem jest w komunikacji na lini grzałka – moduł. Jeżeli sygnał nie jest wysyłany z modułu do grzałki o rozpoczęciu grzania to oznacza, że mamy problem. Grzałka przepływowa (w większości modelach ekspresu występuje) nie rozpocznie pracy. Ekspres do kawy robi zimną kawę z uwagi na przekaźnik.

Zalecamy wymianę całego modułu sterującego, chyba że jesteś elektrykiem i znasz się na elektronice. Pamiętaj, że wszelka ingerencja w moduł to ryzyko uszkodzenia.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ArturJanAleksandraAndrzejZbigniew Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbigniew
Gość
Zbigniew

Mam ekspres ciśnieniowy Severin, kiedyś kupiłem , robił świetną gorącą kawę. Po latach kupiłem taki sam model – niestety robi kawę letnią. Podobno są to zalecenia unijne i kawa ma mieć około 60 stopni. Technicznie wygląda to tak że w maszynie jest zawór kulkowy. Gdy ciśnienie ma odpowiednią wartość podnosi kulkę otwierając zawór.Teraz kulki mają mniejszą wagę i kawa jest chłodna. Generalnie trzeba wymienić kulkę na cięższą, ale nie wiem czy jest to technicznie możliwe

Patrycja
Gość
Patrycja

Witam,
W naszej ofercie znajdzie Pan części dobierane tylko do konkretnego modelu. Nie praktykujemy na własną rękę przerabiania sprzętu i umieszczania w nich części z innych modeli.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

„Generalnie trzeba wymienić kulkę na cięższą, ale nie wiem czy jest to technicznie możliwe”
Patrycja, opisuję przyczynę a nie przerabiam

Patrycja
Gość
Patrycja

Panie Zbigniewie, rozumiem. Jednak cięższa kulka jest nie jest dedykowana temu modelowi. Zatem, my do Pańskiego modelu polecamy taką część jaką zastosował w montażu producent.

Zbigniew
Gość
Zbigniew

Zakończmy tą niepotrzebną dyskusję. Nie było mnie tutaj

Andrzej
Gość
Andrzej

Mam ekspres DeLonghi – type: BCO411.B są takie objawy w części ciśnieniowej chłodna kawa i bardzo słaba. Posprawdzam to co jest napisane ale poprosiłbym o schemat,grzałka wiem gdzie się znajduje ale reszta to nie za bardzo.

Aleksandra
Admin

Niestety akurat do tego modelu ekspresu nie dysponujemy rysunkiem złożeniowym.

Jan
Gość
Jan

Ariete 1329 Cafe Roma de lux
Przy robieniu kawy leci zima woda – w ogóle się nie nagrzewa. Podgrzewanie działa dopiero przy włączeniu funkcji pary.
Przy uruchomieniu na zimnym bojlerze nie mruga kontrolka od podgrzewania tylko od razu świeci – tak jakby otrzymywała sygnał że jest odpowiednio ciepły kocioł.
Termostaty, bezpieczniki – sprawne. Jakieś sugestie ?
Może winny przekaźnik? Czy bardizej układ scalony (nie mam możliwości ich sprawdzić bo padł multimetr)
Pozdrawiam

Jan
Gość
Jan

Wymieniłem tranzystor mocy – pomogło.

Artur
Gość
Artur

Witam
Posiadam od ponad 5 lat ekspres Krups EA82. Miałem w nim wycieki, kawa była chłodna, nie dolewało mi do pełna filiżanki, udało mi się z sukcesem wymienić uszczelki. Działał idealnie przez 2 dni, kawa była gorąca, pełna filiżanka. Następnie po włączeniu pierwsza kawa jest chłodna następna jest no gorąca. Nie wiem co może być przyczyną. Czy odkamienianie całego układu coś pomoże, czy przyczyna leży po innej stronie. Jeżeli ktoś miał podobny problem proszę o pomoc.