Dlaczego zmywarka Bosch nie pobiera wody?

marta | 10 sierpnia 2022

Czy Twoja zmywarka Bosch nie pobiera wody? Urządzenie pozwala Ci wyczyścić naczynia już za dotknięciem jednego guzika, jego uszkodzenie jest więc nie lada problemem. Istnieje wiele przyczyn, które mogłyby odpowiadać za taką usterkę. Poniżej znajdziesz listę tych najczęstszych – każdą z awarii możesz naprawić samodzielnie. Rozpoznanie powodu problemu pomoże Ci szybko się z nim uporać, a Twoje naczynia znów będą czyste. Dowiedz się, co robić, jeśli Twoja zmywarka Bosch nie pobiera wody; czytaj dalej!

Zamek do drzwi

Jednym z głównych powodów, dla których zmywarka nie napełnia się wodą, jest niedziałający zamek drzwi. Jest to prosty i ważny mechanizm – zmywarka jest informowana o tym, czy drzwi są zatrzaśnięte. Jeśli nie są, urządzenie nie będzie nabierać wody. Oprócz niedomykających się drzwi, mógł wystąpić także inny problem z zamkiem – Twoja zmywarka może nie otrzymywać sygnału o jego zamknięciu, nawet jeśli drzwiczki są dokładnie zatrzaśnięte. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania problemu jest więc sprawdzenie samych drzwi urządzenia. W przypadku uszkodzenia mechanizmu zamka warto wymienić go na nowy.

Dlaczego zmywarka Bosch nie pobiera wody?

Elektrozawór

Jeśli zmywarka Bosch nie pobiera wody i buczy, może to być winą uszkodzonego elektrozaworu. To właśnie on jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z nabieraniem wody do urządzenia. Elektrozawór ma za zadanie upewniać się, że zmywarka będzie napełniania odpowiednią ilością ciepłej wody, a więc jest on niezbędny dla prawidłowej pracy sprzętu. Element znajdziesz na końcu węża zasilającego, a powodem jego awarii może być zarówno uszkodzenie jak i nieprawidłowy montaż czy niedrożność. To wszystko może zapobiegać nabieraniu przez niego wody.

Sprawdź jego działanie, wyciągając go ze zmywarki i podłączając do prądu. Nie wydaje żadnego dźwięku? Jest uszkodzony i powinieneś go wyczyścić. Jeśli i to nie pomoże, konieczna będzie wymiana elektrozaworu na nowy.

Przełącznik pływaka

Funkcją tego elementu jest upewnienie się, że zmywarka pracuje na odpowiedniej ilości wody, bez przepełniania się. W przypadku, kiedy przełącznik pływaka jest uszkodzony, Twoje urządzenie zacznie dostawać nieprawidłowe sygnały o możliwości przelania wody. Wtedy jej dopływ zostanie zatrzymany całkowicie. W takim wypadku możesz przeczyścić mechanizm lub wymienić element na nowy.

Programator

Jeśli Twoja zmywarka Bosch Silence nie pobiera wody, warto sprawdzić programator. Zepsuty programator jest kolejnym elementem, który może wywoływać problemy z napływaniem wody do urządzenia. W tym przypadku usterka polega na tym, że elektrozawór zwyczajnie nie otrzymuje sygnału, więc woda nie wpływa do zmywarki.

Płaszcz wodny

Jeśli płaszcz wodny jest zabrudzony i zablokowany, Twoja zmywarka będzie mieć problemy z pobieraniem wody. Zatkanie może być spowodowane zarówno przez osady, jak i resztki jedzenia, fusy i tym podobne. Naprawienie tej usterki jest na szczęście proste. Wystarczy wymontować płaszcz wodny, wyczyścić odpowiednimi środkami i ponownie włożyć do urządzenia. W przypadku cięższej awarii warto zastanowić się nad wymianą na nowy – zwłaszcza, jeśli na elemencie zauważysz takie ślady, jak pęknięcia.

Wąż dopływowy

Źródło problemów z pobieraniem wody do zmywarki może być również tak oczywiste, jak nieprawidłowe ułożenie samego węża dopływowego. Jeśli wąż jest skręcony lub zgięty, może to zatrzymywać wodę, przez co nie napływa ona do urządzenia. Sprawdzając element przeczyść także sitko.

Zdiagnozowałeś już swoje urządzenie Bosch? Zmywarka nie pobiera wody z różnych przyczyn – mamy nadzieję, że udało Ci się znaleźć tę, która spowodowała awarię, abyś mógł samodzielnie rozwiązać problem.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x