Co zrobić ze zużytymi bateriami?

n-husak | 12 marca 2019

Według statystyk rocznie zużywamy ok. 200 milionów baterii. Najwięcej, bo aż 90% to baterie jednorazowe, czyli najczęściej używane tzw. „paluszki”. Są one bardzo szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też dla człowieka – jego zdrowia, a nawet życia. To dlatego, że w swoim składzie posiadają silnie trujące substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm. Kontakt tych składników z organizmem może skończyć się naprawdę tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzić do rozlania baterii. Nie powinno się także wyrzucać ich do śmietnika wraz z innymi, codziennymi odpadami. Dlaczego? Mogą one doprowadzić do skażenia lub zatrucia środowiska – za równo gleby jak i wody. Zatem, co zrobić ze zużytymi bateriami, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Oddaj do punktu!

Z pewnością w Twojej okolicy znajdują się punkty, do których można oddać zużyte baterie. Są one w każdej gminie. To Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mają obowiązek przyjąć zużyte baterie od osób fizycznych i przekazać je do ponownego użycia, czyli recyklingu odpowiednim organom.

Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Pojemniki w marketach

Jeśli nie znalazłeś punktu PSZOK w swojej miejscowości, albo zwyczajnie jest on zbyt daleko, poszukaj specjalnych pojemników w innych miejscach. Wiele instytucji takich jak szkoły, urzędy miejskie czy różne firmy posiadają w swojej siedzibie specjalne pojemniki, do których można wrzucać zużyte baterie. Ostatnimi czasy nawet niektóre markety, takie jak na przykład Biedronka czy Kaufland, zaopatrują swoje sklepy w te pojemniki. Rozejrzyj się przy najbliższej okazji, na pewno zobaczysz je przy wyjściu. A jeśli mieszkasz w Koszalinie, to możesz oddać zużyte baterie do punktu north.pl

Rozpraw się w sposób eko ze zużytymi bateriami!

Niewiele osób wie, ale baterie, tak jak mnóstwo innych odpadów, podlegają recyklingowi, czyli są przetwarzane i ponownie używane. Wprawdzie recykling baterii jest dość złożonym procesem, ale z pewnością warto. Polega na tym, że w pierwszym etapie dzieli się je na poszczególne części. Następnie wytapia się metale w piecach, po to, żeby potem móc je ponownie wykorzystać w przemyśle.
Dlatego też ważne jest, aby nie wyrzucać zużytych baterii do kosza na codzienne odpady, bo poza tym, że stwarzamy zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka, to jeszcze nie dopuszczamy do tak ważnego recyklingu. Pomyśl o tym następnym razem, zanim wyrzucisz baterie do kosza!

Co zrobić ze zużytymi bateriami?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x