Co potrafi oczyszczacz powietrza Samsung AX47R9080SS?

aleksandra | 24 czerwca 2020

W czasach, kiedy jakość powietrza znacząco daje się we znaki, oczyszczacze stają się coraz popularniejszym wyposażeniem wielu gospodarstw domowych. I czy można się dziwić? Są praktyczne, wygodne, a do tego posiadają szereg nowoczesnych funkcji, dzięki którym codzienny odpoczynek po pracy jest o wiele przyjemniejszy. W poniższym artykule przyjrzymy się wyjątkowemu oczyszczaczowi Samsung AX47R9080SS, zwanemu inaczej Cube, który w 2019 roku zdobył prestiżową nagrodę iF Design Award 2019. Czym się wyróżnia? Sprawdźmy!

Unikatowa bryła

Nie da się ukryć, że pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy na hasło oczyszczacz powietrza, to prostokątne, wysokie urządzenie, najczęściej w białym lub srebrnym kolorze. Model Samsung AX47R9080SS wychodzi natomiast poza wszystkie utarte schematy, o czym świadczyć może wcześniej wspomniana nagroda za design.

Na uwagę na pewno zasługuje bryła. Sprzęt ma kształt sześcianu i wygląda bardzo futurystycznie, ale przy okazji również elegancko, dzięki czemu wpasuje się w każde wnętrze. Obudowa Cube jest wykonana z metalu, natomiast szaro-czarne barwy – w połączeniu z subtelnym, relaksującym oświetleniem – tworzą naprawdę unikatową kombinację. Urządzenie nie posiada zbędnych przycisków czy pokręteł. Umieszczony na froncie prosty panel sterowania bez problemu obsłuży każdy użytkownik.

Co potrafi oczyszczacz powietrza Samsung AX47R9080SS
źródło: samsung.com

Przy omawianiu modelu Samsung AX47R9080SS trzeba koniecznie wspomnieć o praktycznej funkcji, umożliwiającej ustawienie dwóch oczyszczaczy Cube jeden na drugim. To tak zwany design modułowy. W przypadku dużych pomieszczeń można zaopatrzyć się w dwa takie same urządzenia i połączyć je przy pomocy specjalnego uchwytu na górze obudowy, a następnie ustawić w wybrany sposób: po skosie, w tym samym kierunku bądź przeciwnym. Wówczas oba oczyszczacze są traktowane jako całość i sterowane łącznie.

Natomiast w przypadku mniejszych przestrzeni nie ma przeciwwskazań do zakupu tylko jednego Cube’a lub ustawienia dwóch w osobnych pomieszczeniach. To bardzo praktyczne rozwiązanie, idealne zarówno do domu, jak i do biura. Uchwyt jest chowany do środka oczyszczacza, dzięki czemu nie wygląda nieestetycznie. To wszystko – połączone ze świetnym systemem filtracji – zapewniło modelowi Samsung AX47R9080SS nagrodę w konkursie iP Design Award 2019.

Co potrafi oczyszczacz powietrza Samsung AX47R9080SS
źródło: samsung.com

Samsung AX47R9080SS – proces filtracji

Jeżeli chodzi o sam proces oczyszczania powietrza w opisywanym sprzęcie, warto zacząć od tego, że jest on wyjątkowo cichy. Rewolucyjna funkcja Wind-Free rezygnuje z klasycznego nawiewu, a zamiast tego stawia na 60 tysięcy mikro-otworów, z których wyprowadzane jest czyste powietrze. Wszystko zaczyna się od pochłaniania. Brudne powietrze wpada do środka urządzenia i jest transportowane w kierunku filtrów przy pomocy wentylatora z nowoczesnym, ekonomicznym silnikiem bezszczotkowym Digital Inverter.

Następnie rozpoczyna się oczyszczanie. Cube zawiera trzy trwałe i wyjątkowo wydajne filtry:

 • Wstępny, który zatrzymuje kurz, sierść oraz pyłki,
 • Węglowy, służący do usuwania brzydkich zapachów, gazów, formaldehydów, a także dymu papierosowego,
 • HEPA, według producenta niwelujący do 99% mikrocząsteczek, alergenów i innych substancji lotnych, szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Dwa ostatnie połączone są w jeden system, który z biegiem czasu należy wymieniać na nowy. Żywotność to około 12 miesięcy. W przypadku filtra wstępnego wystarczy tylko regularnie czyścić jego powierzchnię z kurzu oraz zabrudzeń, zbierających się podczas pracy. O konieczności konserwacji informuje migająca ikona na obudowie.

Czyste powietrze wraca do pomieszczenia przy pomocy trzech wywiewów: dwóch z boku i jednego na górze. Jest też możliwość skorzystania ze specjalnie opracowanego trybu nocnego, który dodatkowo wytłumia głośność urządzenia.

Co potrafi oczyszczacz powietrza Samsung AX47R9080SS
źródło: samsung.com

Funkcje i specyfikacja techniczna

Oprócz przemyślanego, wydajnego systemu filtrującego, Samsung AX47R9080SS posiada także szereg innych funkcji, ułatwiających codzienne korzystanie z urządzenia. Po pierwsze, jego działaniem można sterować przy pomocy telefonu, wykorzystując aplikację SmartThings. Dzięki temu nie ma problemów z obsługą oczyszczacza zdalnie. Co więcej, reaguje on również na komendy głosowe – ale póki co, niestety, nie polskie.

W aplikacji można sprawdzić stan zużycia filtra, włączyć lub wyłączyć urządzenie, ustawić harmonogram, a także – co ważne – skontrolować stan jakości powietrza w pomieszczeniu. Jak to jest możliwe? Otóż Cube posiada laserowy czujnik pyłu, który na bieżąco monitoruje ilość cząsteczek, unoszących się w powietrzu, by następnie informować o wynikach na ekranie, łącznie z dostosowanym wskaźnikiem, opierającym się na kolorach:

 • Niebieski – bardzo dobra jakość powietrza,
 • Zielony – dobra,
 • Żółty – średnia,
 • Czerwony – zła.

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, urządzenie posiada również auto-diagnostykę, blokadę rodzicielską, czujnik gazu, wbudowane Wi-Fi. Na koniec jeszcze kilka słów o specyfikacji technicznej:

 • Maksymalna wielkość pomieszczenia: 47m2,
 • Poziom CADR (skuteczność): 366 m3/h,
 • Głośność minimalna: 18 dBa,
 • Głośność maksymalna: 50 dBa,
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 36,7 x 43,6 x 38 cm,
 • Moc: 35 W,
 • Masa: 12,2 kg

Samsung AX47R9080SS to urządzenie wyjątkowe, zarówno pod względem funkcjonalności i profesjonalnego systemu oczyszczania powietrza, ale również designu. Świetnie spisze się w biurach i na pewno przyda alergikom. To z pewnością jedna z najbardziej innowacyjnych propozycji Samsunga na rynku. Kosztuje ok. 2700 zł.

samsung cube
źródło: samsung.com

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x