Co oznaczają kody błędów w zmywarce Samsung DW60H9970FS?

katarzyna | 16 lipca 2020

Obecnie zmywarki do naczyń wyposażone są w wiele ciekawych technologii wykorzystujących strumień wody do mycia naczyń. Tak jest w przypadku modelu Samsung DW60H9970FS z systemem WaterWall, czyli jeżdżącej ścianie wody na dnie zmywarki. Innowacyjne podejście do zmywania naczyń spotkało się z dużą aprobatą wśród nabywców. My jednak skupimy się na potencjalnych usterkach, które nie omijają żadnego sprzętu. Sprawdzamy, co kryje się pod kodami błędów w zmywarce Samsung DW60H9970FS.

Najpopularniejsze kody błędów w zmywarce Samsung DW60H9970FS

LC – wykryto wyciek w zmywarce

W przypadku kodu błędu LC producent sugeruje wyciek przy zaworze dostarczającym wodę. Jeżeli posiadasz zmywarkę z aquastop, sprawdź zawór na wężu. Możliwe, że uszczelka popękała przy dopływie wody i wystarczy tylko jej wymiana. W przypadku klasycznego węża dopływowego, zamknij główny zawór wody w kuchni. Spróbuj zlokalizować wyciek. Czasami zdarza się sytuacja, że woda cieknie do miski na dole zmywarki i urządzenie automatycznie sygnalizuje błąd.

Samsung DW60H9970FS
źródło: bargainappliancessidcup.co.uk

OC – wykryto zbyt wysoki poziom wody

Wysoki poziom wody w zmywarce DW60H9970FS wykrywa hydrostat. Określa on stan wody w trakcie zmywania naczyń. Czasami zdarza się tak, że elektrozawór ciągle pobiera wodę mimo osiągniętego stanu. Zazwyczaj problem wynika z brakiem możliwości zamknięcia się zaworu. Ustawiony ciągle w pozycji otwartej przepuszcza wodę. Sprawdź, w jakim stanie jest elektrozawór, przedmuchaj go, jeżeli usłyszysz charakterystyczne kliknięcie tzn. że się załącza.

Z kolei w przypadku błędnego określania stanu wody na pewno hydrostat będzie do wymiany, ponieważ jego nie naprawia się. Łatwo można to zauważyć, gdy na przykład wody będzie za mało, a kod błędu OC pojawi się na wyświetlaczu.

HC – wykryto zbyt wysoką temperaturę w zmywarce

W przypadku tego modelu zmywarki grzałka występuje wraz z pompą myjącą, czyli jest zintegrowana i nie ma możliwości zakupu samej grzałki. Takie rozwiązanie niestety zwiększa koszty naprawy w przypadku awarii. Może sama wymiana nie należy do najtrudniejszych, jednak zakup części to koszt kilkuset złotych. Nie zawsze jednak grzałka odpowiada za usterkę.

Warto najpierw odkamienić zmywarkę, zanim zabierzemy się za wymiany części. Czasami nagromadzony kamień powoduje problemy z grzaniem. Puszczenie cyklu na minimum 60 stopni bez naczyń wraz z proszkiem odkamieniającym przeczyści cały układ wodny.

Samsung DW60H9970FS
pompo-grzałka do zmywarki Samsung DW60H9970FS

4C – wykryto problem z dopływem wody

Za pobór wody w zmywarce odpowiada zawór aquastop. Otwiera się i zamyka w zależności od cyklu zmywania. Po starcie jakiekolwiek programu w zmywarce najpierw następuje krótkie odpompowanie resztek wody, a później napełnienie.

Problem z dopływem może wynikać z zagięcia węża lub jego przytrzaśnięcia. Czasami tak się zdarza, ponieważ wąż pracuje pod wysokim ciśnieniem. Bezinwazyjna i bez kosztowa naprawa byłaby fajna. Niekiedy jednak jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego węża, ponieważ stary uległ zniszczeniu lub rozwarstwieniu. W tym przypadku brakuje możliwości zakupu zestawu naprawczego.

Samsung DW60H9970FS
wąż dopływowy 2,5 m aquastop

5C – wykryto problem z odpływem

Częsta przypadłość, która dotyczy wszystkich zmywarek do naczyń bez wyjątku. Zazwyczaj ma to związek z zapchanymi filtrami lub wężem odpływowym, który też może się zatkać. Szczególnie, gdy większe elementy resztek jedzenia wrzucamy do komory. Tak też jest w modelu Samsung DW60H9970FS tylko objawia się kodem błędu 5C. W innych modelach może występować pod inną postacią.

Na początek warto również sprawdzić, czy wąż nie jest zagięty lub skręcony. Skutecznie uniemożliwia to swobodne wypuszczanie brudnej wody ze zmywarki. Na szczęście węże odpływowe nie są drogie i mają standardową długość oraz średnicę.

Podsumowanie

Wymieniliśmy podstawowe kody błędów występujące w zmywarce Samsung DW60H9970FS. Może się zdarzyć, że na wyświetlaczu pojawią się inne nieopisane w tym artykule. Nie każdy błąd będzie wyjaśniony w instrukcji, ponieważ część usterek objętych jest tajemnicą przez producenta. Tylko autoryzowani serwisanci mają do nich dostęp i znają objaśnienie. Nie mniej, warto naprawiać domowe sprzęty na własną rękę, szczególnie, gdy gwarancja się dawno skończyła. Tym sposobem można zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

W większości przypadkach usterki są podobne, niezależnie od producenta. Ponieważ budowa i zasada działania niczym się nie różnią. Kody błędów występują wtedy pod różnymi znakami. Warto korzystać z dołączonych instrukcji obsługi do sprzętu. Znajdują się tam przydatne wskazówki eksploatacyjne obok specyfikacji technicznych urządzenia.  

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x