Brzydki zapach z lodówki

katarzyna | 10 maja 2021

Nie ma nic gorszego niż brzydki zapach z lodówki. To jedna z tych niedogodności, że odechciewa się jeść. Jakie mogą być przyczyny brzydkiego zapachu i jak możemy się go pozbyć – rowiązanie w artykule.

Nieświeże produkty w lodówce

Najbardziej oczywistą przyczyną brzydkiego zapachu wydaje się być zepsuta żywność. Jeżeli temperatura w chłodziarce jest wyższa od +5 to znajdujące się w niej artykuły spożywcze psują się szybciej. Sprawdzenie zawartości chłodziarki powinno być naszym pierwszym krokiem. zalegające warzywa i owoce zawsze szybciej rozkładają się niz produkty zamknięte hermetycznie. Warto zrobić rewizję w lodówce i pozbyć się pleśniejących artykułów. W ten sposób możemy się pozbyć brzydkiego zapachu z lodówki bardzo szybko i bez kosztów.

Po nieświeżych produktach od razu przemyć powierzchnię, bo bakterie rozkładające żywność również na niej się znajdują i mogą „przejść” na inne produkty.

Opróżnienie pojemnika na wodę

Starsze lodówki mają system odprowadzania wilgoci wykorzystujący pojemnik na wodę. Jego zawartość należy regularnie wylewać, w przeciwnym razie do wody dostają się resztki, które po prostu zaczynają gnić. Brzydki zapach z lodówki może świadczyć o tym, że nadszedł czas na opróżnienie pojemnika i wyczyszczenie go.

Na szczęście nowoczesne chłodziarko – zmarażarki nie mają tego rozwiązania, a system no frost sam rozmraża urządzenie zgodnie z cyklem chłodzenia.

brzydki zapach z lodówki

Zapchany układ odprowadzający wodę w lodówce

Skroplona woda trafia do pojemnika za pośrednictwem gumowej rurki i odpływu znajdującego się za komorą zamrażalnika. Światło rurki i odpływu jest niewielkie, w związku z czym układ ten ma skłonność do zatykania się. Udrożnienie systemu może okazać się niezbędne, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Do tego celu wykorzystaj przetykacz lub cienki wycior. Usunie mechanicznie zanieczyszczenia i udrożni odpływ.

Brudne wnętrze lodówki

Jeśli z lodówki nadal wydobywa się brzydki zapach i nie udało się znaleźć przyczyny – warto urządzenie opróżnić i bardzo dokładnie umyć. Do tego celu zastosuj odpowiednie detergenty np. płyny na bazie octu i kwasku cytrynowego. Po dokładnym wyczyszczeniu lodówki dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych odświeżaczy i pochłaniaczy zapachów. Poprawią mikroklimat w lodówce oraz będą pochłaniać nieprzyjemne zapachy (szczególnie problem mieszania się zapachów zniknie). Można również zastosować uniwersalne filtry węglowe. Średnia ich żywotność to 3 – 6 miesięcy, a skuteczność naprawdę wysoka.

Niektóre modele lodówek wyposażone są w aktywne filtry węglowe np. Samsung, Beko, Bosch, Electrolux. Ich wymiana na czas jest konieczna, w innym przypadku możemy się spodziewać brzydkiego zapachu z lodówki. Sam w sobie zużyty filtr również może wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Uszkodzony jonizator w lodówce Beko

Niektóre modele lodówek Beko wyposażone są w jonizator powietrza. Ten niewielki element zwalcza bakterie, grzyby i wirusy. Odpowiada za pozytywny mikroklimat w lodówce, przez co znacznie przedłuża świeżość produktów. Jeżeli ulegnie awarii można się spodziewać brzydkiego zapachu z lodówki. Niestety mechanizm ma swoje wady i zalety. Nie można go w ogóle wyłączyć. Jeżeli nasza lodówka wyposażona jest fabrycznie w jonizator powietrza musimy od czasu do czasu badać jego sprawność.

brzydki zapach z lodówki przez jonizator

Awaria systemu chłodzenia

Unoszący się brzydki zapach z lodówki może mieć związek z awarią chłodzenia. Brak możliwości zmiany ustawienia temperatury na niższą może być związane z usterką termostatu lub czujnika temperatury. Te elementy najszybciej psują się w lodówkach, a pełnią ważną rolę w obiegu chłodziwa. Kolejną przyczyną może być nieszczelność lodówki – jedna z najgorszych usterek, ponieważ niewiele można zrobić w tym przypadku. Czasami ulotnienie się czynnika chłodzącego sprawia, że lodówka nie chłodzi już tak mocno, jak zawsze. Ponowne nabicie czynnika przez fachowca rozwiąże problem.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bozena

To jest lodowka ktora ma przeszlo 20 lat i smrod nie jest od produktow tylko to jest specyficzny smrod. Czy to moze byc ze wylal sie plyn?

Rafał

Witam posiadam lodówkę Beko i od paru dni strasznie śmierdzi w środku chłodziarki . Po umyciu problem powraca. Czy może być winny jonizator w lodówce ?