Najczęstsze problemy z odkurzaczem

katarzyna | 20 marca 2017

Wielu z nas twierdzi, że moc podana w watach jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie odkurzacza. Nic bardziej mylnego. Obecnie po wielu badaniach stwierdzono, że szczelność połączeń, filtracja oraz dobór akcesoriów, również wpływa na skuteczne odkurzanie powierzchni użytkowych. Co zrobić, kiedy odkurzacz przestaje funkcjonować prawidłowo? Sprawdź, jak zażegnać najczęstsze problemy z odkurzaczem!

Odkurzacz wydaje dziwne odgłosy

Brud obniża swobodny przepływ powietrza w odkurzaczu, dlatego należy regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, które mogły utknąć w ssawce, rurze lub wężu. Bardzo łatwo można to sprawdzić, zaglądając w światło przewodu. Czasami dodanie nowej ssawki jest źródłem nieoczekiwanego hałasu. Wówczas warto ją wyciągnąć i sprawdzić, czy odkurzacz nadal hałasuje. Jeżeli nie, oznacza to, że przyczyną była właśnie nowa ssawka – stąd problemy z odkurzaczem.

Odkurzacz mocno się nagrzewa

Niewielkie nagrzewanie się sprzętu podczas pracy jest zjawiskiem normalnym. Silnik odkurzacza wydziela ciepło, które przenika przez obudowę. Warto uważać na filtr silnika – zanieczyszczony element trzeba oczywiście wyczyścić. Tak samo postępuje się w przypadku pełnego worka na kurz. Wszelkie blokady i utrudnienia przepływu powietrza powodują cięższą pracę odkurzacza oraz jego nagrzewanie, które w efekcie może doprowadzić nawet do przegrzania i przepalenia.

Nieprzyjemny zapach podczas odkurzania

Czasami podczas odkurzania odnosi się wrażenie, że z odkurzacza ulatnia się dziwny aromat. Nie jest to zapach spalenizny, ale kurzu i brudu. Możliwe, że filtr wylotowy zanieczyścił się lub zablokował, stąd nieprzyjemny zapach. Wówczas należy wyczyścić albo wymienić na nowy (jeżeli stary model jest mocno zabrudzony i nie można go doczyścić). Zmywalne filtry HEPA tracą swoje właściwości dopiero po czwartym myciu. Zapach nowego filtra wydaje się dość charakterystyczny, ale po kilku godzinach od włożenia powinien wywietrzeć.

Przepełniony worek na kurz to kolejny z potencjalnych winowajców. Jeżeli jest wielokrotnego użytku, to można go wyczyścić, a jeśli to worek jednorazowy – trzeba dokonać wymiany na nowy. Dla osób z alergią na kurz zaleca się korzystanie z worków jednorazowych, ponieważ jest to bardziej higieniczne, a najlepszą opcję stanowi stosowanie odkurzaczy bezworkowych. Wtedy użytkownik ma do dyspozycji pojemnik na kurz, który po opróżnieniu może przemyć ciepłą wodą wraz z płynem.

Posiadacze odkurzaczy workowych mogą zaopatrzyć się we wkłady zapachowe, które wkłada się do worka. Wtedy podczas odkurzania będzie się unosił przyjemny, wybrany zapach.

Najczęstsze problemy z odkurzaczem

Źle zbierany brud

Przy dość częstej eksploatacji odkurzacza może zdarzyć się tak, że przestanie on w należyty sposób zbierać zanieczyszczenia (za słabo, zbyt niedokładnie). Przyczyn takiego zachowania jest kilka, na przykład zapchana rura lub uszkodzony wąż. Jeśli przepływ powietrza w obrębie tych elementów został zmniejszony, czego przyczyną może być wciągnięcie zbyt dużego przedmiotu bądź długich włosów, wtedy może dojść do cofania się brudu. Wówczas należy odczepić rurę i wytrzepać ze środka wszelkie przeszkody. Gdy doszło do uszkodzenia węża (np. w środku zrobiła się dziura), wtedy najlepszą opcją jest zakup nowego.

Najczęstsze problemy z odkurzaczem

Problemy z odkurzaczem – podsumowanie

Odkurzacz to urządzenie, które ma styczność z wieloma rodzajami zanieczyszczeń. Z tego względu jest stale narażony na awarie. Aby ich uniknąć, trzeba dbać o prawidłową konserwację – wówczas posłuży dłużej i będzie pracować ciszej.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x