Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 10
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 10 lutego 2021
Porażki kulinarne zdarzają się każdemu. Najgorzej, gdy nie z naszej winy. Zrobiliśmy wszystko według receptury, a wyszło przypalone ciasto. Czas sprawdzić potencjalne usterki piekarnika, które niestety powodują, że domowe wypieki nie są tak udane, jak zawsze. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z nimi poradzić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.
Pieczenie w piekarniku opiera się na właściwej temperaturze oraz znajomości naszego urządzenia. Bogatsze wersje piekarników wyposażone są w kilka grzałek i każda załącza się na określonym programie. W przypadku wypieków uruchomienie termoobiegu może nie jest najlepszym sposobem pieczenia, ponieważ łatwo o przypalenie ciasta. Grzałkę termoobiegu używa się bardziej do pieczenia mięsa, pasztetów, zapiekanek, ponieważ szybciej nagrzewa się niż standardowe grzałki góra i dół. Dodatkowo wentylator wprawia w ruch gorące masy powietrza, aby równomiernie podpiec potrawę. Ciasto niekoniecznie „lubi” takie rozwiązanie. Lepiej sprawdza się uruchomienie grzałki dolnej i nastawienie na temperaturę zgodną w przepisie.
Przygotowując ciasto lub danie obiadowe według przepisu, zawsze starannie przeczytaj wszystkie wskazówki. Dostosuj temperaturę zgodnie z zaleceniami i pamiętaj, że czas pieczenia jest kluczowy, zwłaszcza w przypadku różnych typów piekarników.
Sytuacja zgoła inna i można już śmiało mówić o usterce piekarnika. Przypalone ciasto może być objawem za wysokiej temperatury osiąganej przez urządzenie mimo, że nastawiliśmy zupełnie inną. Ta niezgodność dosyć często wynika z uszkodzonego termostatu z kapilarą. Błędne wskazania termostatu sprawiają, że grzałka grzeje mocniej niż powinna.
Jak sprawdzić termostat? Możesz zbadać w nim styki, czy jest przejście (do tego celu wykorzystaj multimetr) lub w przypadku elektronicznego termostatu wezwij specjalistę, bo sprawa nie jest już taka prosta. Na szczęście większość piekarników wyposażona jest w mechaniczne termostaty i można samodzielnie wykonać pomiary.
Czasami piekarnik po nastawie temperatury grzania od razu osiąga tą maksymalną. Ten objaw również związany jest z pracą termostatu lub ewentualnie czujnikiem temperatury (posiadają go nowsze modele np. Samsung dual cook). W czujnikach temperatury najważniejsze jest, aby zmieniały rezystancję wraz ze zmianą temp. otoczenia. Oczywiście według znamionowych wartości czujnika. Nie mogą to być wartości skaczące.
Przykładowo w piekarniku Amica z czujnikiem typu PT500 rezystancja w temp. 0 stopni Celsjusza wynosi 500 Ohmów, natomiast przy 20˚C a 540 Ohmów. Przy 70˚C oporność wyniesie 640 Ohmów, a więc można przyjąć pewną linearność.
Gdy ciasto jest nierówno upieczone, choć przestrzegasz wszystkich kroków, zwróć uwagę na stan grzałek. Ze względu na intensywne obciążenie, ten komponent czasami ulega awariom. Prawidłowo działające grzałki w trakcie pracy powinny jarzyć się na czerwono. Uszkodzenia, takie jak ciemne naloty czy pęknięcia, mogą być przyczyną jednostronnego przypalania wypieków.
Przypalone ciasto może mieć związek z blachami, jakie używamy do pieczenia ciasta. Formy silikonowe również inaczej reagują na temperaturę. Szybciej ciasto piecze się i szybciej schładza się. Natomiast blachy dłużej utrzymują ciepło i troszkę dłużej nagrzewają się, niż w przypadku silikonu. Warto ten czynnik wziąć pod uwagę.
Ułożenie blachy z ciastem też wpływa na wypiek. Położone na samym dole, mogą mieć przypalony spód, dlatego zalecamy optymalne położenie, bezpieczne dla danego rodzaju ciasta, czy to drożdżowe, czy sernik. Warto posiłkować się instrukcją i zaleceniami producenta.