Na rynku lodówek panuje obecnie bardzo duża konkurencja. Oferowane urządzenia są wyposażone w najróżniejsze udogodnienia i nowinki techniczne, przez co decyzja o zakupie nie należy do najłatwiejszych. Co warto wiedzieć o najpopularniejszych rodzajach lodówek dostępnych na rynku?
Lodówka pod zabudowę
Największym plusem lodówki pod zabudowę jest to, że prawie w ogóle nie dezorganizuje ona przestrzeni, ani jeśli chodzi o funkcjonalność pomieszczenia, ani jego wystrój. Urządzenia do zabudowy bezproblemowo wpasowują się w estetykę kuchni, co jest niezaprzeczalnym plusem dla osób ceniących sobie kwestie wizualne.
Rozwiązanie to ma jednak również sporą wadę – na ten rodzaj lodówki musimy zdecydować się jeszcze na etapie planowania kuchni. Jeżeli w pierwszej kolejności zamówimy meble, a o lodówce przypomni nam się nieco później, może zaistnieć kłopot w organizacji pomieszczenia oraz w zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, która jest niezwykle istotnym czynnikiem.
Zachowanie odległości od sprzętów i ścian pełni kluczową rolę w prawidłowej pracy urządzenia. Wiele osób do nas pisze, że boki lodówki się nagrzewają. Często ma to związek z niewłaściwą wentylacją i niezachowaniem niezbędnych odległości od ściany. Lodówki pod zabudowę to typ urządzenia dość często wybierany przez użytkowników. Takie rozwiązanie sprawdza się bowiem w szczególności w salonach z aneksem kuchennym, gdzie wystrój i brak ekspozycji urządzeń są dosyć istotne.
Lodówka side-by-side
Ten rodzaj lodówki wyróżnia się położeniem zamrażalnika nie pod lub nad chłodziarką, ale obok niej. Rozwiązanie to jest niewątpliwie wygodne dla osób często korzystających z zamrażarki i sprzyja wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby kostkarka do lodu czy dozownik wody. Jest to rozwiązanie zarówno wygodne, jak i ekologiczne – korzystanie z wbudowanego w lodówkę dozownika sprzyja ograniczeniu korzystania z plastikowych butelek.
W przypadku chłodziarko – zamrażarek side – by – side trzeba natomiast liczyć się z dodatkowym miejscem w kuchni, ponieważ szerokość urządzenia oscyluje w granicach 90 cm, co porównaniu z tradycyjną lodówką wolnostojącą, której szerokość wynosi średnio 60 cm, stanowi sporą różnicę.
Lodówka multidoor
Lodówka wyposażona w kilka par drzwi to bardzo wygodne urządzenie – możemy korzystać z poszczególnych komór niezależnie od siebie, nie wpływając tym samym na temperaturę panującą wewnątrz. Lodówka multidoor typu french posiada troje drzwi: podwójne drzwi chłodziarki oraz znajdujące się na dole drzwi szuflady, która pełni rolę zamrażarki.
Odrębne kanały chłodzenia dla warzyw i mięsa to nie lada gratka dla prawdziwych kucharzy. Zwiększa to żywotność lodówki i jej odporność na awarie. Wadą lodówek typu multidoor są natomiast problemy z zawiasami – jest ich więcej niż w standardowych chłodziarko – zamrażarkach, a zatem częściej mogą występować problemy ze skrzypieniem drzwi lub ich osiadaniem. Urządzenia te nie należą również do najtańszych. Średni koszt to 8 – 9 tys. złotych.
Lodówka wolnostojąca
Klasyczny i zarazem sprawdzony rodzaj lodówki. W porównaniu z pozostałymi typami chłodziarko – zamrażarek jest to urządzenie o dość prostej budowie, natomiast niezmiennie jest ono bardzo często spotykane i popularne. Wielu producentów uatrakcyjnia klasyczne lodówki na przykład poprzez zastosowanie systemu No Frost czy umieszczenie wewnątrz urządzenia specjalnie dostosowanych komór, np. komory z regulowanym stopniem wilgotności czy komory szybkiego chłodzenia.
Do nowego domu zdecydowałam się kupic lodówkę typu Multidoor. Wybrałam model Toshiby z czarnym szkłem i powiem, że jestem zachwycona. Nie sądziłam, że lodówka może przynieść tyle radości. Niesamowita wygoda i funkcjonalność. Polecam!